Czym jest Proxmox?

Proxmox to wszechstronne oprogramowanie open source, które zapewnia zaawansowane możliwości zarządzania środowiskami wirtualnymi i serwerami. Środowisko Proxmox obejmuje trzy główne komponenty: Proxmox Virtual Environment (Proxmox VE), Proxmox Backup Server oraz Proxmox Mail Gateway, oferując kompleksowe rozwiązania dla różnych potrzeb IT.

Co to jest Proxmox VE?

Proxmox VE (Virtual Environment) to zaawansowana platforma do zarządzania wirtualizacją, umożliwiająca tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi (KVM) oraz kontenerami (LXC). Dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi webowemu, Proxmox VE pozwala na efektywne zarządzanie zasobami IT.

Jak działa Proxmox VE?

Proxmox VE działa w oparciu o system Debian, oferując wsparcie dla wirtualizacji zarówno KVM, jak i LXC. Platforma pozwala na tworzenie klastrów, zarządzanie pamięcią masową oraz integrację z różnymi systemami plików, takimi jak ZFS.

Jakie są główne funkcje Proxmox VE?

Proxmox VE oferuje bogaty zestaw funkcji, takich jak:

  • Tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi.
  • Zarządzanie kontenerami LXC.
  • Tworzenie klastrów w celu zwiększenia dostępności.
  • Zarządzanie pamięcią masową i dyskami.
  • Wsparcie dla ZFS w Proxmox VE.

Proxmox VE z usługą subskrypcji

Oferujemy wyjątkowe oprogramowanie open source do wirtualizacji środowiska IT, nastawione na maksymalną wydajność oraz wygodę użytkowania. Z oprogramowaniem Proxmox VE system jest zawsze gotowy na sytuacje ekstremalne, a Ty masz pełną kontrolę nad zasobami fizycznymi i maszynami wirtualnymi. Poznaj rozwiązania Proxmox i skorzystaj z subskrypcji od Black Rack.

Proxmox VE – atuty systemu i Twoje korzyści

Open source
Proxmox VE zbudowano na dystrybucji Debian GNU/Linux. Kod źródłowy udostępniony jest na licencji GNU Affero General Public License, wersja 3 (GNU AGPL, v3). Oznacza to, że w dowolnym momencie możesz podejrzeć kod, a nawet dodać swoje zmiany do projektu.

Zarządzaj wirtualizacją serwerów przez jeden panel
System umożliwia korzystanie z dwóch technologii wirtualizacyjnych – Kernel-based Virtual Machine (KVM) oraz kontenerów LXC. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do najbardziej wyszukanych potrzeb użytkowników.

Zarządzanie przez WEB-GUI
Przejrzyste WEB-GUI Proxmox VE, dostępne przez przeglądarkę, pozwala w łatwy sposób zarządzać maszynami wirtualnymi, niezależnie czy są to kontenery LXC, czy maszyny KVM. Konsola zbudowanej w oparciu o HTML5 sprawia, że nie musisz przejmować się dodatkowymi wtyczkami, aby uzyskać dostęp do swoich maszyn wirtualnych.

Wyjątkowy klaster Proxmox VE
Połącz wszystkie serwery z Proxmox VE w klaster zarządzany z jednego WEB-GUI. Dzięki wykorzystaniu Proxmox Cluster File System (PMXCFS), konfiguracja wirtualnych maszyn jest automatycznie replikowana na wszystkich serwerach fizycznych spiętych w klaster. Aby zmienić konfigurację lub uruchomić kolejną wirtualną maszynę, nie musisz już logować się na każdy serwer.

Migracja live wirtualnych maszyn
Proxmox VE umożliwia migrację wirtualnych maszyn na inną fizyczną maszynę w trybie LIVE. W ten sposób przeniesiesz wirtualną maszynę z jednego fizycznego serwera na drugi, bez zatrzymywania. Zero przestojów – za to maksimum elastyczności w zarządzaniu procesami.

Wbudowany system backupu
Niewiele środowisk do wirtualizacji może się pochwalić wbudowanym systemem do backupu wirtualnych maszyn. W takie rozwiązanie wyposażony jest Proxmox VE. Swobodnie wykonasz kopię bezpieczeństwa całej maszyny wraz z jej konfiguracją – bez względu na przestrzeń, na której znajduje się wirtualny dysk, oraz wykorzystywaną technologię wirtualizacji (KVM lub LXC).

Proxmox VE klaster HA (wysoka dostępność)
Uruchomienie klastra w trybie HA pozwala zdefiniować wirtualne maszyny, które mają działać w tym trybie. W przypadku awarii jednej z fizycznych maszyn Proxmox VE automatycznie uruchomi na drugiej kontenery LXC lub KVM – zdefiniowane jako maszyny HA.

Wirtualne sieci
Proxmox VE wykorzystuje mostki sieciowe oraz VLAN do tworzenia wirtualnych sieci. Dodatkowo bez problemu można przy pomocy narzędzia Proxmox zdefiniować interfejsy łączone (bonding/aggregation). Dzięki tym rozwiązaniom zbudujesz złożone i funkcjonalne sieci wirtualne.

CEPH
SDS (Software-defined storage) to rozproszony system plików odporny na awarię dowolnego hosta. Z systemem SDS wraz z Proxmox VE uruchomisz klaster hiperkonwergentny.

Własna autoryzacja
Proxmox VE wspiera kilka źródeł autoryzacji, takich jak Microsoft AD, LDAP, Linux PAM albo wbudowany w system serwer autentyfikacji. Dodatkową opcją jest uruchomienie dwuetapowej autoryzacji dzięki Yubikey.

Ponad 50 gotowych szablonów
Dzięki wirtualizacji Proxmox VE, masz dostęp do gotowych szablonów wirtualnych maszyn, które możesz pobrać i uruchomić jako kontenery LXC. Maszyny są już wstępnie zainstalowane i skonfigurowane.

Proxmox VE – subskrypcja
Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem subskrypcji na terenie Polski. Dzięki niej uzyskasz optymalne wsparcie techniczne dla systemu.

Wybierz plan subskrypcji dla siebie